Aktualne sposoby walki z rakiem

Nowotwór gruczołu prostaty można pokonać stosując środek medyczny na nowotwór piersi, a medykament na czerniaka może być skuteczny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, iż sprawdzi się, która mutagen wywołał nowotwór u pacjenta. Jakby polscy lekarze byli w stanie badać tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, pacjenci uniknęliby niszczącego leczenia, choćby stosowanej praktycznie na chybił trafił chemioterapii. Sporej części z takich osób ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie jeszcze niedawno dzieliło się nowotwory zależnie od części ciała, jakie atakowały. Badano raka piersi, płuca, jelita bądź prostaty W dzisiejszych czasach wiadomo, że jest to nie tylko obszar występowania, jednak przede wszystkim obecność odpowiednich mutagenów sprawia, iż konkretny sposób leczenia okazuje się okazać się efektywny lub zdecydowanie nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przekazane fragmenty guzów ludzi z całego świata sprawdzając jednocześnie wiele genów, które mogą mieć udział w rozrastaniu się guzów. Dla każdej osoby człowieka przygotowuje osobny raport przedstawiający zdobytą wiedzę na temat wyszukanych zmian genomowych a także wskazówki, jakiego typu leki oraz dlaczego należy zastosować w danej sytuacji.

W ciele letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc znaleziono dwa tygodnie po fakcie, kiedy odbyła półmaraton. Pacjentka była w świetnej kondycji oraz absolutnie nie widać było żadnych objawów nowotworu. W czasie wizyty u lekarza okulistyki na jaką poszła po prostu po soczewki kontaktowe powiedziała lekarzowi, że ma świetlne błyski w oczach. Ten zlecił kompleksowe badania, w trakcie których wykryto zmiany nowotworowe w płucu, węzłach chłonnych a także miejsca przerzutów do kości. Był to guz płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawać mogło się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia pozostanie długotrwała a także niszcząca chemioterapia. Jej lekarz przekazał jednak kawałki nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Okazało się, iż guza spowodowała mutacja genów ROS1 oraz jest na nią nakierowane lekarstwo. Pomogło. Dzisiaj płuca Corey Wood są zdrowe. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji obecnych w próbce nowotworowej u danego pacjenta a także dobór dobrej terapii do konkretnej sytuacji – są to unikalne podejście do zwalczania raka. Dr Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która tego typu analizy robi mówi, że tym sposobem pacjent otrzymuje bezpieczny środek w niezbędnej dawce nastawiony na określony cel. Od chwili przekazania materiałów do wykonania finalnego raportu upływa mniej więcej 14 dni. By przeprowadzić badanie wymagana jest skromna ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to być tkanka wzięta wcześniej do badania histopatologicznego. Wynik badania ukazuje informację o najważniejszych dla przebiegu leczenia zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych realizowanych z lekami, które są w stanie pomóc. Tego typu wiedza umożliwia lekarzowi wybrać najodpowiedniejsze leczenie.