Bardziej obszerny zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o zaczęciu emisji roboczych sygnałów do nawigacji wykorzystując nowe dwie satelity pracujące w obrębie znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 jak również 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich działanie zgodne z założeniami. Zwłaszcza, z wykorzystaniem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA na terenie Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości radiowych sygnałów od owych orbiterów, by określić formę sygnału a także jego wielkość.

Przetestowano do tego wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Badania były prowadzone z Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również we Fucino we Włoszech. W pierwszym miejscu badano wydawanie komend a także kontrolowanie satelitów, za to w drugim koordynowanie przesyłania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej aniżeli przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. satelity zaczęły nadawanie kompleksowych informacji do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje na chwilę obecną również badania dwóch następnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 a także 12), jakie wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Za to satelity nr 13 oraz 14 odbyły niedawno analizy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii i były schowane w magazynie oczekując na wystrzelenie.

Tymczasem na terenie Niemiec ma miejsce produkcja 12 nowych orbiterów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 satelity. Aktualnie nadawane sygnały nawigacyjne są w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do przygotowania towarów a także usług, jakie przyszłości będą udostępnione samym użytkownikom.